Zimmet Sorgulama 2023 (Sağlık Bakanlığı Personel ÇKYS Atama Sorgulama)

 

Zimmet Sorgulama 2020 (Sağlık Bakanlığı Personel ÇKYS Atama Sorgulama)

2020 senesinde zimmet sorgulama işleminin hem uygulama üstünden hem de internet sayfası üstünden yapılabilmesi mümkündür. Bunun için kişiler; https://ckysweb.saglik.gov.tr adresinden yada https://ckys.saglik.gov.tr adresinden sorgulama işlemlerini yapabilmektedirler. Kişilerin ilgili sorgulama işlemini yapabilmeleri için kimlik bilgilerine gereksinimleri vardır. Ek olarak bu zimmet sorgulama işleminin yapılabilmesi için; kişinin zimmet kaydının oluşması gereklidir. Kişinin zimmet kaydının oluşabilmesi için ise; DHY kurasına iştirak etmesi ve bu kuradan isminin çıkması durumunda, ilgili tebligatın yayınlanması gereklidir.

Sadece bu işlemden sonrasında kişinin zimmet sorgulaması yapabilmesi mümkündür. Kimlik detayları yardımı ile zimmet sorgulaması yapıldığı için; kişilerin hali hazırda kullandıkları kimlik belgelerinin eski yada yeni olmasına gore sorgulama ekranında istenen bilgiler değişebilmektedir. Kişinin zimmet kaydının sisteme düşebilmesi için ise; 1 gün süre ile beklemesi gerekebilmektedir. Kişinin göreve başlayabilmesi için bazı belgeler gereklidir. Bu belgeleri de bir araya topladıktan sonrasında şahıs ilgili sorgulama işleminde öğrendiği vazife yerinde göreve başlayabilmektedir.

ÇKYS Sorgulama Nedir?

ÇKYS sorgulama; Çekirdek Kaynak Yönetim Sistemi olarak geçen sistem aracılığı ile T.C. Sıhhat Bakanlığı’na bağlı çalışan personelin görevlerine ve bilgilerine ulaşabildikleri bir sorgulama işlemidir. Bir uygulamadır ve internet sayfası üstünden giriş yapabilmek de mümkündür. Sıhhat mensubu, hekim ve öteki tüm personeller bu sorgulama hizmetinden faydalanabilmektedir.

ÇKYS Sorgulaması Nasıl Yapılır?

ÇKYS sorgulamasını yapabilmek için izlenmesi ihtiyaç duyulan adımlar şunlardır:

 • ÇKYS sorgulaması yapmak isteyen şahıs ilk olarak https://ckys.saglik.gov.tr adresine giriş yapmalıdır. Sorgulama işlemi uygulama üstünden meydana getirilen bir işlem olduğundan; kişilere ÇKYS uygulamasının ve TSİM uygulamasının kısayolunu indirebilmek için bağlantı verilmektedir. Şahıs eğer sorgulama işlemine web üstünden devam etmek istiyor ise; https://ckysweb.saglik.gov.tr/personelgorevyeri adresine giriş yapmalıdır.
 • Kişinin karşısına bir sorgulama ekranı çıkmaktadır. Şahıs buradan ilk olarak eski nüfus cüzdanını mı yoksa yeni kimlik kartını mı kullandığını yada yabancı uyruklu olup olmadığını seçmelidir.
 • Kişinin T.C. kimlik numarasını yazması gereklidir.
 • Kişinin aile sıra nosunu ve cilt nosunu yazması gereklidir.
 • Arkasından şahıs güvenlik kodunu da yazdıktan sonrasında sorgula butonuna tıklamalıdır. Kişinin karşısına çıkan ekranda sorgulama neticeleri bulunmaktadır.

Zimmet Kaydının Düşme Süresi Ne Kadardır?

Zimmet kaydının düşme süresi; 24 içinde gerçekleşmektedir. 24 saatten daha erken sürede olma durumu da vardır sadece bazı durumlarda 24 saati bulabilmektedir. Zimmet kaydının düşebilmesi için ilk olarak tebligatın yayınlanması gereklidir. Kişiler vazife yerlerinin belli olabilmesi için Devlet Hizmet Yükümlülüğü kurasına katılmaktadırlar ve bu kuranın sonucunda tebligatlar yayınlanmaktadır. Tebligatların yayınlanması ile beraber vazife yeri zimmete düşmüş olduğu için; kişilerin zimmet sorgulama işlemi yapabilmesi için de tebligatların yayınlanması gereklidir.

Göreve Başlamış olacak Olan Personel İçin Lüzumlu Belgeler Nedir?

Göreve başlamış olacak olan personel için lüzumlu belgeler şunlardır:

 • Göreve başlamış olacak olan personelin mal bildirim formu gereklidir.
 • Göreve başlamış olacak olan personelin 6 tane vesikalık fotoğrafı gereklidir.
 • Göreve başlamış olacak olan personel eğer adam ise; kişinin askerlik durumu belgesi gereklidir.
 • Göreve başlamış olacak olan personelin adli sicil kaydı belgesi gereklidir.
 • Göreve başlamış olacak olan personelin sıhhat belgesi gereklidir.
 • Göreve başlamış olacak olan personelden duruma gore ek belgeler istenebilmektedir.

ÇKYS Sorgulama Sayfasına Girişte Hata Yaşanıyor İse Ne Yapılmalıdır?

ÇKYS sorgulama sayfasına girişte hata yaşanıyor ise yapılması ihtiyaç duyulan; İl Sıhhat Müdürlüğü Sicil Birimi’ne yada YHGM Sicil Birimi’ne ulaşarak eğer bilgilerde bir hata yaşanıyor ise, bunun düzeltilmesini talep etmektir. Ek olarak şahıs yalnız informasyon yanlışlığı sebebi ile değil; zimmet sorgulaması yapması durumunda sorgulama sonucunun çıkmaması halinde de bu kurumlardan informasyon alabilmesi mümkündür

Leave a Comment

ChainPress is your secure sourse of the latest financial news in the country and around the world! Learn more about cryptocurrencies and marketing tendencies that rule the economy