Sicili Bozuk Esnafa En Kolay Kredi Veren Bankalar

Sicili Bozuk Esnafa En Kolay Kredi Veren Bankalar

Sicili Bozuk Esnafa En Kolay Kredi Veren Bankalar Esnafa Kolay Kredi

Yeni esnaflarımızın için bankaların seferber olması, binlerce yeni işletmenin açılmasını sağlamış ve özellikle de gençlerin hayallerindeki meslekleri yapmaları mümkün olmuştur. Esnaflar ve yeni girişimciler için bankaların sağladığı bu finansmanlarda olumlu geri dönüşler alınması, KOBİlere yönelik yeni kredilerin gelişmesini de beraberinde getirmiştir. Şuan esnaf kredisi kapsamında gündeme gelen nefes kredisi de bunun en güzel örneklerinin başında gelmektedir. Bankaların sunmuş olduğu nefes kredisi, tamamen devlet destekli olarak verilmekte ve çok büyük eleştirilere uğrayan Kredi Garanti Fonu kefilliği ile sunulmaktadır.

Esnaflara verilen nefes kredisi için Vakıflar Bankası, Denizbank ve Ziraat Bankası bir araya gelmiş, KGF teminatlı olarak %0,83 faiz oranı ile kredi desteği sunmaktadır. Fakat, hazırlanan nefes kredisi için bankaların bazı şartları bulunmaktadır. Bu şartlara genel olarak baktığımızda göze çarpan ilk detay, kişilerin bankalardaki mevduat hesaplarını tek bir bankaya yani nefes kredisi sunmakta olan Vakıflar Bankası, Denizbank ya da Ziraat Bankası’ndan birisine taşıması gerekmektedir.

Nefes Kredisini Kimler Kullanabilir?

Özellikle esnaf ve kobilerin ekonomik bunalımlarını sonlandırmak amacı ile düzenlenen nefes kredisi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Kredi Garanti Fonu tarafından da deseklenmektedir. Bu iki önemli kurumun desteğini alan proje ile birlikte, bankadaki mevduat hesaplarını yani para akışlarını Denizbank, Vakıflar Bankası ve Ziraat Bankası’na taşıyan kişilere hizmet sunulması kararlaştırılmıştır. Temelde bu şartın sunulduğu nefes kredisi için belirtilen diğer önemli şartlar da şu şekildedir.

 • Kredi başvurusu yapacak esnaf ve KOBİlerin, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı oda ya da borsalara üye olmaları şarttırç
 • Vadesi geçmiş herhangi bir SGK primi ya da vergi borcu söz konusu olmamalıdır.
 • İşletmeleri hakkında fesih ya da iflas sürecinin başlatılmamış olması gerekmektedir.
 • Bankaların kanuni takibine geçmiş herhangi bir borçları ya da protesto edilen senetlerinin olmaması gerekmektedir.

KGF ve TOBB destekli olarak sunulan kredi paketinde, kredi alması muhtemel olan kişilerin şartlarını taşıyorsanız, hem borçlarınız hem de işletme giderleriniz için bu desteklerden faydalanabilirsiniz. Ayrıca, son dönemlerde sıkça konuşulan kredi sicil affı ile böyle bir kredi kampanyasının aynı döneme denk gelmesi, bankalar ile sorun yaşayan kişilerin bile devlet desteğinden faydalanmasını sağlamıştır.

 

Esnaf Kredisi Başvuru Koşulları Nelerdir?

Esnaf kredisi kapsamında verilmeye başlanan nefes kredisi için, 150 bin liraya kadar başvurular kabul edilmektedir. Bu kredi paketine kimlerin başvuru yapacağı konusuna gelecek olursak, şu maddeleri sıralayabiliriz.

 • Başvuru yapan kişilerin yıllık cirolarının 40 milyon liranın altında olması ve çalışan kişi sayısının da 250’den az olması gerekmektedir. (Burada başvuru yapacak olan kişilerin kısaca KOBİ olması istenmektedir.)
 • Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne üye olan odalara ya da borsalara üye olunması gerekiyor.
 • Başvuru yapılan tarihe kadar işletmelerin en az bir yıl süre ile aktif olması gerekmektedir.
 • Başvuru yapacak kişiler eczane, kooperatif, yeminli mali müşavir, emlakçı, factoring ya da döviz bürosu işletiyor ise, diğer koşullar tamamlanıyor olsa bile başvuruları olumlu sonuçlanmayacaktır.

Nefes Kredisi Faiz Oranları ve Vade Süreleri

Kredi Garanti Fonu ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği destekli olarak verilen nefes kredisi için gereken şartlar yukarıdaki gibidir. Bu şartları taşıyan kişiler için kredi sunan Denizbank, Vakıflar Bankası ve Ziraat Bankası, neredeyse aynı faiz oranları üzerinden hizmet sunmaktadır. Bu kredi paketine başvuru yapacak olan KOBİlerin karşılarına çıkacak vade süresi, kredi faiz oranı ve diğer bilgileri de şu maddeler ile özetleyebiliriz.

 • Esnaf kredisi için faydalanılacak en fazla vade süresi 12 aydır.
 • Esnaf kredisi kapsamında verilen nefes kredisinde, ödemeler aylık olarak bankaya yapılmalıdır.
 • Kredi paketi için belirlenen yıllık faiz oranı %9,9’dur.
 • Kredi için ödenmesi gereken masraflar ise, KGF adına 250 Türk Lirası ve kredi kullanımı için de 250 Türk Lirası’dır
 • Ödenecek masraflara ek olarak, kullanılan kredi miktarına bağlı olarak %0,5 KGF komisyonu verilmektedir.
 • Nefes kredisi kullanmak isteyen vatandaşlarımızın başvuru yapacakları üst limit ise 150 bin liradır.

Denizbank, Vakıflar Bankası ve Ziraat Bankasu şubelerine giderek başvuru yapabileceğiniz nefes kredisi hakkında merak ettiklerinizi ve kredi paketinin detayları hakkındaki tüm sorularınızı KGF Destek Hattı’nı arayarak öğrenebilirsiniz. Bunun için 0212 355 10 55 numaralı telefonu aramanız yeterlidir.

 

Leave a Comment

ChainPress is your secure sourse of the latest financial news in the country and around the world! Learn more about cryptocurrencies and marketing tendencies that rule the economy