SEGEM Sınavı 2023 Takvimi Başvuru Nasıl Yapılır

SEGEM Sınavı 2020 Takvimi Müracaat Nasıl Yapılır

Sigortacılık Eğitim Merkezi’nin kısaltılmış söylenişi olan SEGEM, sigortacılık pazarında vazife almak amacıyla görülmesi ihtiyaç duyulan eğitimleri, girilmesi ihtiyaç duyulan sınavlar ve bunun şeklinde vazifeleri yerine getiren bir kuruluştur. Banka amacıyla alınması ihtiyaç duyulan sertifikalar mevzusu ile ilgili da etkinlik gösteren SEGEM, Türk Sigortacılık Sektörünün gelişmesi ve gelişme kaydetmesini amaçlamaktadır. SEGEM Imtihan takvimine metnin sonundan ulaşabilirsiniz.

1. SEGEM Nedir?

Günümüzde bankacılık ve sigortacılık şeklinde sektörlerle ilgilenen 7’den 70’e pek oldukça insan, “SEGEM Nedir?” sorusunun yanıtını merak etmektedir. Yalnızca sigortacılık sektörü ile ilgili mesleki ciddiye haiz olan eğitimlerin ve yeterlilik imtihanlarının bir çatı altında toplanması üzerine kurulan SEGEM, sigortacılık eğitimi ve sınavları, bankacılık eğitimi ve sınavlarını belirlemekle görevli bir kuruluştur.

2. SEGEM Belgesi Iyi mi Alınır?

SEGEM Belgesi, banka amacıyla alınması ihtiyaç duyulan sertifikalardan biri olarak ifade edilmektedir. SEGEM Sertifikası olarak da anlatılan bu belge;

  • Sigorta brokeri,
  • Sigortacı,
  • Reasürans Brokeri olmak isteyenler doğrultusundan alınmaktadır.

SEGEM Belgesini almak amacıyla en önce adayların Sigortacılık Eğitim Merkezi doğrultusundan düzenlenen belirli bir sigortacılık eğitiminden işlemiş olması ve SEGEM sınavına girmiş olması gereklidir. Imtihan sonucunsa başarıya ulaşmış olan adaylar bu belgeye haiz olabilmektedir. SEGEM belgesi ve sınavları ile ilgili her türlü bilgiye Sigortacılık Eğitim Merkezi’nin web sitesi üstünden erişebilmek mümkündür.

3. SEGEM Belgesi Ne İşe Yarar?

Öteki bir söyleyişle SEGEM Sertifikası, bu sektör sigortacı, reasürans brokeri ve sigorta brokeri şeklinde unvanlarla etkinlik göstermeye yaraya bir belgedir. SEGEM Sertifikasına haiz olan bireylerin ne yazık ki sigorta poliçesi satışı mevzusu ile ilgili resmi bir izni bulunmamaktadır.

Öte taraftan SEGEM Belgesi, sigorta eksperi olmak, sigorta acentesi açabilmek, aktüer olarak vazife gerçekleştirmek amacıyla bankaların istediği sertifikalar içinde yer almıştır. Bu sertifikaya haiz olmayan şahıslar sigortacılık pazarında çalışamamaktadır.

4. Lise Mezunu SEGEM Belgesi Alabilir mi?

SEGEM Belgesi almak amacıyla tespit edilen bazı koşullar bulunmaktadır. Bu koşullara gore ise bu belgeye haiz olabilmek amacıyla eğitim seviyesinin lise mezunu olması yeterlidir. Doğrusu lise mezunu olan her bir kişi, SEGEM sınavına girebilmekte ve imtihanı başarıya ulaşmış bir halde tamamladıktan sonrasında bu belgeye haiz olabilmektedir. Bu sayede de sigorta teknik mensubu olarak sektörde vazife alamaya başlanabilmektedir.

SEGEM Belgesinin temin edilmesinin sonrasında 1,5 senelik emek verme zamanını doldurup üniversiteden mezun olunabilmesi durumunda şahısnin kendine bir sigorta acentesi açabilmesi de mümkündür. Bu şekilde sektörde daha geniş bir kesime hitap edebilmekte ve kendini geliştirebilme olanağı elde edilebilmektedir.

5. Kimler SEGEM Belgesi Alabilir?

SEGEM Belgesi, bu sektörde etkinlik göstermek isteyen hepimiz amacıyla mecburi bir belgedir. Buna birkaç örnek göstermek gerekirse; Teknik Personel Yeterlilik Sertifikası bulunmayan sigorta şirketlerinde sigorta hizmetlerine yönelik olarak; bilgilendirme, poliçe satış işlemleri gerçekleştirebilme izni olacak olan teknik personelin, tüzel kişi şirket, gerçek kişi ve şirket yöneticileri, müdürleri şeklinde vasıflar ile etkinlik gösterecek ya da bu vasıflar olmasa dahi bankacılık ve sigortacılık işleri ile meşgul olacak olan şahıslar doğrultusundan alınmalıdır.

Bankaların istediği sertifikalar içinde yer alması sebebiyle de önemli bir yere haiz olan bu belge, SEGEM müracaat prosedürü gerçekleştirilerek temin edilebilmektedir. Imtihan amacıyla müracaatte tespit edilen ve lüzumlu tutarı yatıran kişiler, SEGEM çıkmış sorular ya da genel olarak sınav soruları üstünden emek harcayarak imtihanda önemli bir başarı sağlayabilmektedir.

6. Bankacılar amacıyla SEGEM Belgesi Niçin Lüzumlu?

SEGEM sertifikası yalnız sigortacıların değil, bankacıların da alması ihtiyaç duyulan bir belgedir. Bankacılık eğitimleri sonucunda gene SEGEM sınav sorularına doğal olarak tutulan adaylar, bu sektörde etkinlik gösterebilmek amacıyla SEGEM sertifikasını alabilmek durumundadır. Bunun sebebi ise sigorta hizmeti gösteren bankacıların poliçe üzerine atacağı imzanın meşruar önünde geçerli kılınabilmesidir. Aksi takdirde bu beleye haiz olmayan banka çalışanın gerçekleştirdiği satışlar meşru olmayacaktır.

Sigortacılarda bulunmuş olduğu şeklinde bankacılarda da aynı prosedürler uygulanırken, adaylar almış oldukları eğitimler sonucunda Sigortacılık Eğitim Merkezi doğrultusundan düzenlenen SEGEM sınav sorularına doğal olarak tutulmaktadır. Bu imtihanda minimum 60 puan alan adaylar başarıya ulaşmış olarak kabul edilmekte ve SEGEM sertifikası almaya hak kazanmaktadır.

7. BES ve SEGEM Belgesinin Önemi nedir?

SEGEM belgesi, bankacılık ve sigortacılık sektörlerinde acente sahibi olmak, sigorta brokeri, reasürans brokeri olmak ve bunun şeklinde unvanlarla etkinlik göstermek amacıyla, satışını gerçekleştirmiş bulunmuş olduğu poliçenin geçerli olabilmesi amacıyla lüzumlu olan bir belgedir. Kanunlarla durağan(durgun) olan bu belge, her sigortacı ve bankacı doğrultusundan alınmalıdır.

Öte taraftan BES belgesi de, Bireysel Emeklilik Aracısı olarak vazife yapabilmek suretiyle talep edilen bir belgedir. Bu belgeye haiz olanlar bu alanda vazife alamadıklarından nerdeyse yaşamsal bir önem taşımaktadır.

8. Kiralık SEGEM Belgesi Alınabilir mi?

SEGEM belgesi, bir sigorta acentesi açmak ya da sigortacı olarak vazife gerçekleştirmek amacıyla sektörde aranan bir numaralı şartlardan biridir. SEGEM belgesine haiz olmayan insanoğlu bu sektörde kesinlikle vazife yapamazken, kişinin başkasına ilişik bir SEGEM belgesini kiralayarak vazife yapması ihtimaller içinde değildir. Bu şeklinde hallerde genel anlamda ceza-i yaptırımlar uygulanabilmektedir.

Fakat bugünümüzde sigorta acentesi açan bazı insanoğlu, çevresinde SEGEM belgesine haiz olan şahıslardan belgesini kiralayabilmektedir. Bunun karşılığında belge sahibine aylık olarak tespit edilen oranda bir ücret ödenirken, bu belge vasıtası ile sigortacılık bölümünde hizmet sunabilcek olasıdür. Tüm bunlara rağmen bu tekniğin son aşama riskli bulunduğunu ve meşru sorumluluklar gerektirdiğini belirtmek gerekir. Dolayısıyla kişinin kendisini rastgele bir rizikoya atmadan sınavlara girerek kendi adına bir belge alması tavsiye edilmektedir.

9. Online SEGEM Imtihanı Yapılıyor mu?

SEGEM imtihanı çevrimiçi olarak yapılmamaktadır. Sadece eğitimler web üstünden gerçekleştirilmektedir.

Ilk olarak SEGEM imtihanı amacıyla müracaat meydana getirecek olan adaylar, Sigortacılık Eğitim Merkezi’nin resmi web sitesi üstünden müracaat işlemlerini gerçekleştirmesi lüzumludir. Bu işlemler amacıyla en önce SEGEM’e üye olmak, oluşturulan sayfada adaydan talep edilen verileri kusursuz ve doğru bir halde doldurmak, kullanıcı girişinin yapıldıktan sonrasında sistem üstünden müracaatte bulunmak lüzumludir. Son olarak sınav amacıyla tespit edilen ücretin SEGEM kurumuna “Yeterlilik Imtihanı” adı altında yatırılması ile müracaat prosedürü sonuçlanmış olacaktır.

Imtihan müracaatını tamamlayan adaylar, sistem üstünden e-öğrenme portalı aracılığı ile hem SEGEM çıkmış sınav sorularına erişebilmekte, hem de lüzumlu eğitimlere dahil olarak imtihana hazırlanabilmektedir. Üstelik bu eğitimlere SEGEM Akademi sayfası üstünden haftanın her günü 24 saat erişebilmek mümkündür.

10. En Yakın SEGEM Imtihanı Ne Vakit?

SEGEM imtihanları, her yıl belirli tarihlerde gerçekleştirilmektedir. 2020 senesinde gerçekleştirilecek olan en yakın SEGEM imtihanı zamanı ise 15 Şubat ve 11 Nisan 2020’dir.

SEGEM 202O SINAV TAKVİMİ

Sınavın Adı: Teknik Personel Imtihanı

SEGEM 202O SINAV TAKVİMİ
Sınavın Adı: Teknik Personel Imtihanı
İlk Kez Sınava Girecekler için Müracaat Zamanı 2. Kez Sınava Girecekler için Müracaat Zamanı Imtihan Zamanı Sınavın Yapılacağı İller
02-16 Ocak 17-30 Ocak 15 Şubat Ankara, Antalya, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Trabzon
17 Şubat-5 Mart 6-20 Mart 16 Mayıs Ankara, Antalya, İstanbul, İzmir, Kayseri, Şanlıurfa, Trabzon
1-15 Nisan 16-30 Nisan 16 Mayıs Ankara, Antalya, Adana, İstanbul, Bursa, Giresun, Kars
4-19 Ağustos 20 Ağustos-4 Eylül 19 Eylül Ankara, Ağrı, İstanbul, İzmir, Konya, Mersin, Samsun
21 Eylül-7 Ekim 8-22 Ekim 14 Kasım Adana, Ankara, Antalya, Aydın, İstanbul, Kocaeli, Trabzon, Van
2-16 Kasım 17-30 Kasım 19 Aralık Ankara, Antalya, Adana, İstanbul, İzmir, Malatya, Trabzon

 

Leave a Comment

ChainPress is your secure sourse of the latest financial news in the country and around the world! Learn more about cryptocurrencies and marketing tendencies that rule the economy