Sağlık Bakanı 32 Bin Sağlık Personeli Alınacak

Sağlık Bakanı 32 Bin Sağlık Çalışanı Alınacak

Sağlık Bakanlığının Bilkent Yerleşkesi’nde saat 13.30’da başlamış olan toplantı bitti.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının sonrasında basın açıklaması yapmış oldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın konuşmasından öne çıkanlar,

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın konuşmasından öne çıkanlar,

Sıhhat çalışanlarımız adına sizlere teşekkür ederim. Devletimizde ilk vaka 10 Mart’ta görüldü. Buna ilk hastamızın ilişki çevresinden başlayarak prensiplerimizi katı duruma getirdik. Vakaları izlemek yerine olasılıkları takip ediyoruz. Dün ise sizinle şu verileri paylaşmıştım, 20 bin 345 kontrol yapılmıştı, bin 236 vaka belirlenmesi yapılmıştı. 30 Hastamızı da kaybetmiştik. Mücadelemizde ise fazlaca ciddi bir deneyim kazandık.

65 YAŞ ÜSTÜNDEKİLERİNE ÇAĞRI

Yaşlılara uyarıda bulunmak isterim, bu hali eş güdümlü atlatmak istiyoruz. Size karşı hassasiyeti olan yalnızca evlatlarınız değil, tüm cemiyet. Önlem alıyoruz evden çıkmanız bir süreliğine kısıtlandı. Dünyadaki alternatiflerinden fazlaca değişik ilerliyoruz. Gurur duyacağımız bir gerçek de var. Dayanışmamızın dünyada bir örneği daha bulunmuyor.

32 BİN SAĞLIK PERSONELİ ALIMI

Sıhhat çalışanlarımızın maaşlarını tedavi emekleri yapıyoruz. 32 bin personel dahil ediyoruz. 32 bin esenlik mensubu alımı amacıyla 1-2 hafta içersinde ismim atacağız. 3 aylık süreçte çalışan esenlik personelimizin ek ödemesini yüzde yüz oranında ödeme yapacağız.

32 bin mensubu de önümüzdeki 1-2 hafta içersinde alabilmek içersinde çalışıyoruz. Başka meslekler amacıyla de tedaviler olabilir bunu da sayın maliye bakanımız açıklar. Bu zamanda çekilme edenlerin esenlik mensubu bulunduğunu duyuyoruz. Bu çalışanları bakanlığımıza almayacağımızı da bildirmek isterim.

YERLİ SOLUNUM CİHAZI

Pandeminin bulunmuş olduğu bir dönemde, istismar etmeye çalışan firmaların bulunduğunu biliyoruz, yapımcıların ve satıcıların depolarına baskınlar yapılmış oldu. Yoğun bir halde depolama görüldü. Bugün itibariyle tüm firmaları teker teker çağırarak, sözleşme hayata geçirmeye başladık. 20 şirket ile mutabık kaldık şu ana kadar.

TÜRKİYE’DE AŞI ÜRETİME DESTEK

Salgının yayılmış olduğu ülkelerde en fazlaca eksikliği hissedilen cihazlardan biri solunum cihazıydı. Yerli solunum aleti üretimine başlıyoruz.Çin’den 50 bin süratli tarama kiti geldi. Perşembe günü de bir bu kadar daha gelecek. Bu süreçte virüse karşı aşı geliştirme süreçlerinde bakanlık olarak destek veriyoruz. 6 üniversite ve bir merkeze davetiye yapılmış oldu. Bu üniversite ve merkezlerin gereksinimlerine gore hepsinin önünü açacak şekilde destek sağlayacağız.

Tedbirleri hakim kılarsak biz öteki bir ülke olmayacağız. Bu zor günleri aşma fırsatımız var. En güven edilir çözümün evde kalmak bulunmuş olduğu unutmayalım.

İYİLEŞEN VAKALARIMIZ VAR

Sokağa çıkma yasağı ile ilgili Bakan Koca, iyileşen vakalarımız var. İyileşmekte olan hastalarımızın fazlaca bulunduğunu belirtmek siterim. Bugün itibariyle sabah Çin’de bir ilaçtan netice aldıkları tarafında iddialar var. İlaçla ilgili bu sabah kafi oranda getirmiş olduk. Sabah gelen ilaçlarında yoğun bakımdaki hastalarımza başlandığını da belirtmek isterim.

Ben şunu diyorum sıkı yönetim dediniz. Burada tek tek hep eş güdümlü savaşım edeceğiz. Hepimiz kendi OHAL’ini duyuru edebilir. Bunu illa devlet duyuru etmek mecburiyetinde değil

Leave a Comment

ChainPress is your secure sourse of the latest financial news in the country and around the world! Learn more about cryptocurrencies and marketing tendencies that rule the economy