Nfc Ne İşe Yarar Nfc Nedir ?

Nfc Ne İşe Yarar Nfc Nedir ?

NFC Nedir? Ne İşe Yarar? NFC bundan sonrasında günlük hayatımızda telefonlarımızda olsun yavaş yavaş görmeye başlıyoruz. Hatta bazılarımız bu nedir dediğimizde oluyor.
NFC: Kredi kartı ya da banka kartlarınızın temassız bir halde ödeme yöntemidir. Şu demek oluyor ki cüzdanınızdan kartınızı çıkarmadan telefonla ödeme yapıyorsunuz. Bununla beraber NFC, Nokia, Sony ve NXP’nin 2004 senesinde bir araya gelmiş olarak oluşturmuş bulunmuş olduğu bir temassız etkileşim standardadı olarak bilinmektedir. (NXP, Philips’in ve bu mevzularda çalışan birimlerini ayırarak yarattığı Avusturya ve Hollanda’da yerleşik bir şirket olarak geçer.) Sony ise, tanınan yüzüyle devasa bir tüketici elektroniği şirketi olmasıyla beraber temassız çip ve işletim sistemi mevzusu ile ilgili uzakdoğu’da son aşama etkin konumda bir teknoloji şirketi olarak bilinmektedir. ABD ve Avrupa’da piyasa bulamamış olsa da Sony’nin FeliCa adıyla geride bıraktığımız çipi, ulaşım ve aynısı alanlarda temassız kartlarda (ve başka biçim faktorlerde) uzakdoğu’da yoğun bir kullanıma haizdir.

Nfc Ne İşe Yarar Nfc Nedir ? Nfc Nedir

NFC iyi mi kullanılır?

NFC tüketimi amacıyla öncelikle telefonunuzun NFC özelliği olmalıdır. Aksi durumda kullanamazsınız. NFC tanımlı olan telefonlarda ise bunu etken ederek arkasından web bankacılığından NFC( Temassız ödeme) sistemini de açmanız gerekmektedir. Daha arkasından ise tanımlama prosedürü yaparak NFC sistemine tamamiyle işlemiş oluyorsunuz. NFC Nedir? Ne İşe Yarar?

Sadece ilgi etmenizde yarar var; NFC destekleyen sistemlerde kartlarınızı oldukca yaklaştırmayın aksi durumda ödeme diye o an çekebilir. Esasında bu birazcık zor bir olasılık olsa da gene de ilgili olmanızda yarar var.

NFC ödeme yaptım fakat bana ilişik değil?

NFC ile oluşturulan bilginiz dışındaki tüm işlemlerde cep telefonu satın alan sorumluluğunda bulunmuş olduğu amacıyla rastgele bir halde bankanız size bir iade yapmaz. Bu yüzden ilgili olmanızda gene yarar var.

Nfc Ne İşe Yarar Nfc Nedir ? Nfc Nedir1

NFC Standartları nedir?

NFC Standartları nedir? NFC, Sony ve NXP’nin bir araya gelmesi ile haiz olunan temassız değişen teknolojinin başta mobil cihazlar olmak suretiyle yer edinen TV, bilgisayar, buzdolabı vs. şeklinde başka elektronik cihazlarda kullanılmasına yönelik bir standart olarak geliştirilmeler yapılmış olup ve devam etmektedir. Şu demek oluyor ki NFC süregelen kanının aksine bir teknoloji ya da ürün değil bir standarta verilmekte olan bir ad olarak geçmektedir.

NFC nerede kullanabilirim?

NFC sistemlerini eğer ki bankanızın özelliği var ise ise bankanızın web şubesinden harita kısmından NFC Ödeme noktalarını görüntüleme yapabilirsiniz. Bunun haricinde ise alış veriş yapar iken sormanız gerekir. Aksi durumda ileri düzey bir adıma geçilemediği amacıyla bulmanız şunlar haricinde zorlaşabilir. Şuan Türkiye’de oldukca süregelen bir halde kullanılmıyor. Sebebi ise daha NFC ne işe yaradığını bilmeyen bir çok satın alan ve işyerleri var. İlerleyen zaman sürecinde ise kesinlikle daha da süregelenlaşacaktır.

NFC ile ödeme sistemleri haricinde bir çok sistemlerde kullanabilirsiniz.
  • Ses sistemleri
  • Dosya aktarımları
  • Klavye
  • Televizyonlarınızda ve daha oldukca alanlarda kullanabilmektesiniz.
  • Özetlemek gerekirse özetleme meydana getirecek olursak; NFC sistemi tam olarak Türkiye’de daha oturmadı. Hatta NFC ödeme düzeneğinin geçmiş olduğu ödeme noktaları bulmada zorlanabilirsiniz. NFC büyük basitlik yaratan bir sistem ve ileride ise tamamiyle yapay zekanın yer alacağını gösteren bir proje olarak anılıyor.
Leave a Comment

ChainPress is your secure sourse of the latest financial news in the country and around the world! Learn more about cryptocurrencies and marketing tendencies that rule the economy