Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Varmı

Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var mı ?

Kredi borcu ödenmezse ne olur veya kredi kartı borcu ödenmezse ne olur hapis cezası varmı 2017 hatta 2018 yılı dahilinde yasal mevzuatlarda neler barındırıyor. İşte bu gibi soruların yanıtlarını en yetkili ağızdan ve bankaların sürekli sizleri rahatsız ederek, var olan borçları kurtarmak için bir çok yalan yanlış bilgi vererek farklı sonuçların ortaya çıkmasına neden olmakta. İşte bu gibi olumsuz durumlara meyal vermemek adına bu konu dahilinde aklınızdaki soruların da yanıtlarını bulabileceksiniz. Bizlere yorum alanından ulaşarak sorularını sorabilirsiniz.

Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Varmı Kredi Karti Borcu Odenmezse Ne Olur 1

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Öncelikle bana bir şey olmaz demeyiniz zira atılan imzalar veya kefil gösterilen kişiler hatta ipotekli kredi çekimlerinde durum hiç beklemediğiniz şekle geçebiliyor. Eğer çekilen kredi ev kredisi ise zaten banka ipotekli olan evin gerçek sahibi banka olacağı için ödenmeyen durumlarda, bankalar belirli süre sonunda eve haciz işlemi yani el koyma aşamasına geçer. Banka da süre sonunda o evi satılığa çıkartarak ilgili tutar dahilinde satışa geçer. Kısaca ev kredisi ödemelerini yapmayan kişilerin evine haciz işlemi gelecektir. Banka ipotek karşılığı tüm kredi türlerinde ilgili ürüne veya araca kadar haciz işlemi koyacaktır.

Bankalardan ihtiyaç kredisi çekenler ise farklı sonuçlar ile karşı karşıya kalacaktır. Banka kredilerinde anında kredi çekenler yani bankanın internet bankacılığında bulunan 15.000 TL anında kredi, şubesiz bankacılık gibi bir çok kredi türünü evraksız veya gelir belgesiz kredi adı altında alanlar, krediyi ödemedikleri takdirde bir şey olmamaktadır. Ancak işin püf noktası burada saklı zira imzasız alınan kredilerde bankalar sigorta ücretini keser. Ödenmeyen durumlarda tahsilatı sigorta şirketinden alır. Ve sizler 90 günlük süre zarfında krediyi ödemediğinizde yasal takip başlar. Ancak imzasız kredi aldığınız için bankanın eli kolu bağlı kalacaktır. Şubeden kredi çekenler ise ilgili sözleşmeye imza attıklarında durum tam tersine dönüşüyor. Yani bankalar ile hacizlik olacağınız gibi bir çok yasal işlemde olacaktır. Ancak hapis cezası yoktur diyebiliriz.

Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Varmı?

Hapis cezası yapılandırma işlemine girip ilgili departmana imza verirseniz devreye girer. Yani bunu şu şekilde açıklayabiliriz;  bankaya borcunuz ödemediğini farz edelim, sonrasında banka tarafından arandığınızda işte gelin yapılandıralım imza atın diyebiliyorlar. Sizde yapılandırma işlemine sokarak, kredinizi azar azar ödeme niyetindesiniz. Ancak yine işleriniz yolunda gitmez ve var olan borcu bu kez ödemezseniz işte bu kez yasal dayanaklar devreye giriyor.

Banka var olan borçları toplamak adına bu borçları belirli kurumlara aktarır. Genelde bu kurumlar baskıcı ve ısrarcı bir yapıya sahip olup ağız dalaşı yapabiliyor. Sarf ettikleri cümlelere bakıldığında;

  • Bu borcu ödemezseniz evinizde tüm eşyaya el koyarız.
  • Bu borç ödenmezse eşiniz hapse düşer.
  • Kredi borcu ödenmezse hapis cezası alırsınız.
  • Banka borcunu ödemezseniz maaşınız kesilir.

Vb. sözler ile sizler ile iletişim kuran banka ödeme merkezleri genelde her 100 kişiden 80 tanesinde başarılı sonuçlar elde eder. Nedeni de başarılı bir şekilde ikna kabiliyetlerinin olmasıdır. Sonuç olarak bakıldığında kredi borcu ödenmezse sadece kara listeye girersiniz yani bankalarda 5 yıl süre ile ne kredi kartı ne de yeni bir kredi alabilirsiniz. Hapis cezası yoktur diyebiliriz ancak konuyu yakın bir avukata danışarak bilgi alabileceğinizin de altını çizelim.

Leave a Comment

ChainPress is your secure sourse of the latest financial news in the country and around the world! Learn more about cryptocurrencies and marketing tendencies that rule the economy