Kredi Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her ne kadar tüketiciler olabildiğince kullanmak istemese de krediler ve kredi kartları başta olmak üzere bankalar tarafından sunulan ürün ve hizmetler, bugün artık her gelir grubundan ve her ihtiyaç grubundan tüketiciler için olmazsa olmaz birer finansman aracı haline geldi. Farklı ihtiyaçlar, beklentiler ve planlar için sunulan ihtiyaç kredisikonut kredisi ve taşıt kredisi gibi seçeneklerle tüketiciler, kendilerine en uygun kredi seçeneğine ulaşmak, güvenle kredi başvurusu yaparak hayallerini veya planlarını gerçekleştirmek istiyorlar.

Peki en uygun kredi hangisiHangi kredi faiz oranları, hangi koşullar ve hangi pratik bilgiler ile en uygun kredi seçeneğine ulaşmak mümkün ve kolay olabilir? İşte bu gibi soruları cevaplamak için kredi başvurusu yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında karşımıza çıkan genel geçer önemli notları sizler için derledik.

Ne Kadar Kredi Çekebilirim Değil, Ne Kadar Kredi Çekmeliyim?

Tüketiciler kredi hesaplama ve kredi karşılaştırma macerasına başladıklarında önce kredi notları ve gelir belgesi durumlarına göre “Ne kadar kredi çekebilirim?” sorusunun cevabını ararlar. Oysa önemli olan “Ne kadar kredi çekmeliyim?” sorusunun cevabıdır.

Gelir belgeniz ve kredi notunuz ne kadar yüksek kredi tutarına uygun olursa olsun, gerçekten ihtiyacınız olan tutarı çekmeniz çok önemli. Unutmayın k kredi size havadan hibe edilen bir para değil, bankaların verdiği ve faizlerle fazla fazla geri alacakları finans kaynaklarıdır. Bunu bilerek ihtiyacınız olan tutarı ve en uygun kredi vadesini belirleyin.

Bunu yaparken de aylık maksimum ne kadar taksit tutarını ayırabileceğinizi göz önüne alın.

Kredi Notunuz Kaç?

Bir süre önce sadece bankalarla paylaşılan kredi notu, Findeks sistemi sayesinde artık tüketicilerle de düşük tutarlar ödenmesi karşılığında paylaşılabiliyor. Kredi notunuzu bilmeniz önemli, çünkü düşük kredi notuyla, kabul edilmeyeceğini bile bile çok fazla kredi başvurusu yapmak da kredi notunuzu düşürür. Bu yüzden eğer kredi notunuz düşükse, bir süre için küçük tutarlı kredi çekip ödeyin ya da yine kontrollü şekilde kredi kartı kullanıp borçlarınızı zamanında ödeyerek kredi notunuzu yükseltecek hamleler yapın.

Düşük Faizli Kredi En Uygun Kredi Değildir

Elbette en düşük faizli kredi seçeneğini bulmak öncelikli olarak önemli. Ancak kredi faiz oranının yanı sıra sizden alınan açık ve gizli kredi masraflarını da bilmelisiniz. Kredi faiz oranları, kredi tahsis ücreti, kredi sigorta ücreti, konut kredileri masrafları gibi kalemleri bilin ve yıllık toplam maliyetine bakarak en düşük yüzdeli kredi seçeneklerine öncelik verin.

Kredi Sözleşmesini Okuyun

Geçtiğimiz yıllarda yapılan düzenleme ile artık tüketicilere çok daha açık ve anlaşılır biçimde sunulması kararlaştırılan kredi sözleşmelerini dikkatli bir şekilde okuduğunuzdan emin olun. Kredi vadesi, faizi, sunulan sigorta masrafları gibi koşulları iyice kontrol edin.

Kredi Hesaplama ve Karşılaştırma Yapmadan Kararınızı Vermeyin

Kredi faiz oranları alanında neler olup bittiğini takip etmenizde fayda var elbet. Ancak televizyonda veya internette gördüğünüz cazip bir kredi seçeneğini ilk ve tek kredi alternatifi olarak değerlendirmeyin. Bunun yerine kredi hesaplama ve kredi karşılaştırma listeleri hazırlayarak bankaların güncel seçeneklerini inceleyin.

Kredi hesaplaması nasıl yapılır?” diyorsanız da cevap basit: Tek tek banka sitelerini ve faiz oranlarını gezmenize gerek yok. Güvenilir ve güncel banka faizlerinden derlenerek hazırlanan online kredi hesaplama araçlarını kullanabilir, aklınızdaki kredi tutarı ve vadesine sunulan en uygun kredi faizleriyle koşullarına ulaşarak kolayca kredi başvurusu ekranına yönlendirilebilirsiniz.

Leave a Comment

ChainPress is your secure sourse of the latest financial news in the country and around the world! Learn more about cryptocurrencies and marketing tendencies that rule the economy