KOSGEB İş Planı Örneği 2023 Farklı Örneklerle

KOSGEB İş planı Örneği 2020 Değişik Örneklerle

İş fikrinize KOSGEB den 2020 da bağışlama alacaksanız eğer kesinlik ile oldukca iyi şekilde hazırlanmış bir iş planı projenizin olması gerekmektedir. Girişimcilik destek programından yararlanacakların ne olursa olsun sunum yaparak onaylatması ihtiyaç duyulan bu iş planları için daha ilkin bağışlama almaya hak kazanmış WORD ile PDF formatların ‘da tam 32 proje örneğine yer verdik. Ek olarak İŞGEM dahil olmak suretiyle doldurmanız için sizlere birde boş iş planı formunu da paylaştık. Son olarak ise proje hazırlatmayı düşünen girişimler için fiyatlandırmaların iyi mi yapılacağına da değindik.

KOSGEB İş Planı Projesinin Önemi Nedir?

KOSGEB İş Planı Projesi Iyi mi Doldurulur?Yalnız yeni girişimciler için ehemmiyet arz etmeyen iş planı projesi bununla birlikte KOBİ’ler içinde oldukca önemlidir. Her ne kadarda KOSGEB tarafınca talep edilen şartları sağlasanız’da iyi bir iş planı projesi sahibi olmanız şarttır. Aksi taktirde müracaat yaptığınız deste programından kesinlik ile istifade edemezsiniz. Bu niçin ile kuracağınız işe hakikaten hakim olduğunuzu gösteren bir iş planı projesi hazırlamanızı tavsiye ederim. Aksi taktirde, mevzuya hakim olmadan hazırlanan bir proje için heyette yapacağınız sunum için birazcık terleye bilirsiniz. 😉

KOSGEB veri tabanına kayıtlı KOBİ’ler artık iş planı projesini oluşturabilirler. İsteyen KOBİ ve girişimciler KOSGEB iş planı proje örnekleri üstünden değişikliklerde yapabilirler. İş plan projesi 7 ana bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler ve açıklaması aşağıdaki benzer biçimde olmalıdır.

  • Genel Bilgilerin Oluşturulması: Bu bölümde işletme kuracak olan ve var ise ortakların tanıtılması istenilir, işletmenin yapacağı etkinlik mevzusu ve kurulum süresi sizden istenilir.
  • Girişimcinin var ise ortakların ve İşletmenin Detayları: Bu bölüm iki sayfadan oluşmaktadır, sayfaların ilkinde işletmeyi kuracak olan ortaklar dahil kimlik detayları yazışma adresleri bilmiş olduğu yabancı dillere kadar sorulur. İkinci sayfada ise daha oldukca işletmeyi tanımak için sorular sorulmaktadır. Sorulan bu sorular iş fikriniz ve seçme sebebiniz vizyon ve misyonunuz kısa ve uzun vadedeki hedefleriniz istenilmektedir. Oldukça özem arz eden soruları cevaplamadan ilkin iyi araştırma yapmanız sizin menfaatinize olacaktır.
  • Pazar Detayları ve planınız: Bu bölüm tamamen hitap edilecek olan kitle analizinin yapılıp yapılmadığı, pazarın genişliği ve beklenmedik bir satış sorunlarında ne benzer biçimde tedbirler aldığınızın anlaşılması için oluşturulmuştur. Müşteriye ulaşım hizmetinizden yer seçimi ve ürün tanıtımı bu sayfada doldurulmaktadır.
  • Üretim Planı: Yapmış olacağınız sektördeki NACE kodu üretim ve hizmet iş akışı hakkında bilgilerinizin girileceği sayfadır. Kurulan işletmeye ilişkin belgeleri de bu alanda belirtebilirsiniz.
  • Yönetim Planı: Bu bölümde aslına bakarsak çalışacak olan personel dahi paylaşılacak olan iş anlatılması istenilmektedir. Meslek üstüne her hangi belgeye haiz iseniz gene bu sayfada belirtebilirsiniz.
  • Finansal Plan: Başlangıç aşamasındaki maliyetlerinizin, işletmenin aylık giderlerini, üretim ve satış hedeflerinizi ne vakit kar elde edeceğinizin yazılması ihtiyaç duyulan sayfadır.
  • KOSGEB Tarafınca Talep Edilen Destek: Bilinmiş olduğu benzer biçimde bu hazırladığınız iş planı projesi KOSGEB Girişimcilik Destek Programından istifade edilmek için hazırlanmaktadır. Dolayısı ile programda destek sunar müessese, makine teçhizat alımı, işletme giderleri ve durağan(durgun) yatırım desteği olarak ayrılmaktadır. Bu bölümde de bu aşamalarda yaptığınız harcamaları belirtmeniz istenilmektedir.

KOSGEB İş Planı Proje Örnekleri

KOSGEB tarafınca 2020 da onay almış 32 ADET iş planı proje örnekleri aşağıdaki tablomuzda olduğu gibidir. İncelemek istediğiniz KOSGEB iş planı proje örneğinin üstüne tıklayarak dosyaya erişim sağlayabilirsiniz.

İş Planı Projesi Hazırlatma Ücretleri Ne Kadar?

İş planı projesinin önemini çoğumuz tarafınca bilinmektedir. 2020 senesinde sonrasında desteklenen sektörlerin genişletilmesi ile beraber iş planı projesini bir türlü onay alamayanlar için bir oldukca danışmalık firmaları kurulmuştur. Bu danışmanlık firmaları yalnız yeni işletme oluşturmak isteyenler için hizmet vermek ile kalmayıp işletme sahibi KOBİ içinde desteklerden istifade edebilmeleri için projeler hazırlamaktadırlar. %100 onaylı olarak hazırlanan projelerin tutarları ise destek başvurusu yapılacak olan programa nazaran değişim gösterilmektedir. Buna örnek vermek gerekir ise;

  • İlk kere ticari hayata atılacak olanlar için Girişimcilik Destek Programı için hazırlanan iş planı projeleri 1.500 TL (Bu fiyatlandırma averaj olup kimi danışmanlık firmaları tarafınca güvence onay olmamak ile 850 TL den de hazırlana bilmektedir.)
  • Öteki KOBİGEL, Genel Destek Programı benzer biçimde desteklerden faydalanarak makine alacaklar için hazırlanacak olan iş planı projesi ise 5.000 lira kadar fiyat verilmektedir.

Peki ödeme iyi mi olur? Ilke olarak neredeyse tüm danışmalık hizmeti veren firmalar belirtilen fiyatın %50 sini proje hazırlanmadan ilkin geri kalanını ise proje tesliminde almaktadır. Ek olarak danışmalık hizmeti veren firmalar sizlere bir yıl süresince gerekseme duyduğunuz mevzularda ücretsiz bir şekilde destek imkanını sunmaktadır.

 

QNB Finansbank Kredi Hesaplama Tablosu
Miktar 36 Ay Ödeme 48 Ay Ödeme 60 Ay Ödeme
45.000 TL 1.512,24 TL 1.203,13 TL 1.019,65 TL
55.000 TL 1.848,30 TL 1.470,49 TL 1.246,24 TL
60.000 TL 2.016,32 TL 1.604,18 TL 1.359,54 TL
65.000 TL 2.184,35 TL 1.737,86 TL 1.472,83 TL
70.000 TL 2.352,38 TL 1.871,54 TL 1.586,13 TL

Biliyoruz, ne olursa olsun size işletmenizin eksikleri için kredi ihtiyacı duyacaksınız. Bu niçin il ŞUBAT 2020 zamanı itibarı ile sizlere en uygun şartlar ile kredi veren bankaları tanıtacağız. Bu ay ki bankamız % 0.89 faiz oranı ile QNB Finansbank’dır.!

 

Leave a Comment

ChainPress is your secure sourse of the latest financial news in the country and around the world! Learn more about cryptocurrencies and marketing tendencies that rule the economy