KOSGEB Hangi İşlere Destek Veriyor?

KOSGEB Hangi İşlere Destek Veriyor?

KOSGEB’in Desteklediği Sektörler listesi:

KOSGEB destekleri birden faklı sektörü kapsıyor. KOSGEB; KOBİ ve yeni iş yeri açmak isteyenlere göre, farklı kredi programları sunmaktadır. Kobi’ler için hibe ve faizsiz kredi başvuruları için, başvurulacak programın şartlarını karşılamanı akabinde, başvurunuzu KOSGEB üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Aynı şekilde girişimciler de gerekli eğitimlerini ve sertifikaların aldıktan sonra, başvuru yapmaya hak kazanırlar. Peki KOSGEB hangi işlere destek veriyor; KOSGEB 13 farklı sektör ve bu sektörlerin, farklı faaliyet alanlarında hibe ve faizsiz kredi vermektedir. İmalat sektörü, madencilik, inşaat, kültür-sanat, bilgi-iletişim merkezi, ticari işler gibi birden farklı alan ve faaliyet alanında kredi imkanları sunmaktadır. İlgili sektörlerden herhangi birini karşıladığınız takdirde, KOSGEB veri tabanına kayıt olarak, kredi başvuru adımlarınıza başlayabilirsiniz.

KOSGEB Hangi İşlere Hibe Veriyor?

KOSGEB KOBİ ve girişimcilere, belirli kredi programları kapsamında hibe-geri ödemesiz kredi sunmaktadır. KOSGEB hangi işler hibe veriyor; özellikle yeni işyeri açma sürecinde, girişimcinin kuruluş masrafını ve ekipman, teçhizat, fatura giderleri ve eğitimli bir personelin sigorta gibi ücretlerinin karşılanması konusunda, hibe destekler sunmaktadır. Ayrıca KOSGEB girişimcilere olduğu kadar, işini büyütmek isteyenlere de hibe destekler sunmaktadır. KOSGEB internet sitesi üzerinde verilen bilgilere göre, hibe programları; 4 farklı grupta incelenir.

KOSGEB’in hibe sunduğu alanlar, birden farklı alanı kapsar;

Girişimcilik Destekleri: Kendi işini açmak isteyenlere, en çok 150.000 TL’ye varan girişimcilik hibe destekler olabiliyor. En çok hibe verilen, sektörlerin ise; Bilişim, Elektronik Ürün İmalatı, İnşaat ve Ulaştırma, Depolama ve İmalat olduğu belirtilir. 60.000 TL civarında ise geleneksel girişimcilere hibe verilmektedir. Geleneksel girişimcilere örnek; zanaatkar, inşaat vb. Kadın girişimcilere ise pozitif ayrımcılık tanınmaktadır.
Ar-Ge, Teknolojik Üretim ve Yerlileştirme Destekleri: Teknolojik alanda, bir ürünü ürettiğiniz takdirde, patentini aldığınız halde, bunu piyasaya sürmeye sermayeniz yoksa; KOSGEB Teknoloji alanında yapılan çalışmalara, 750.00 TL’ye varan hibe kredi sunmaktadır.
İşletme Geliştirme, Büyüme ve Uluslararası Gelişmeye Yönelik Destek: İşletmenizin büyük ya da küçüklüğüne bakılmaksızın, geliştirmek ve büyütmek istediğinize işletmenize; KOSGEB 290.00 TL’ye varan hibe imkanı sunar. Bu alanda en çok hibe alan işletmelerin ise; İnşaat, tekstil, imalat, toptan ve perakende ticaret ve konaklama olduğu tespit edilmiştir.
KOSGEB hibe programları kapsamında, işletmenizin alanına göre hibe kredi başvurusu yapabilirsiniz. Her yıl belirli dönemlerde, başvuru süreçleri devam etmektedir. KOSGEB sitesi üzerinden güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

KOSGEB destek ve faizsiz kredi imkanları ile sayısız alanda, KOBİ ve Girişimcilere hibe imkanı sunmaktadır. Hibe programları, dört farklı alanda ele alınır ve bu yönde işletmenizin içinde bulunduğu duruma göre, hibe kredi ya da faizsiz kredi başvurularında bulunabilirsiniz. KOSGEB hangi işleri destekliyor diye sorarsanız, birden farklı sektörü destekleyen hizmetler sunmaktadır. Teknoloji, İnşaat, İmalat, Ticari işletmeler vb. işletmelerin her birine, geliştirme adı ve farklı programlar kapsamında kredi imkanı sunar.

KOSGEB’in Desteklediği Sektörler

 •  Madencilik ve Taş Ocaklığı
   İmalat Sektörü
   Elektrik.
   Gaz, Buhar Üretim ve Dağıtım
   Su temini hizmetleri; kanalizasyon, Atık yönetimi ve iyileştirme faaliyet hizmetleri
   İnşaat Sektörleri
   Toptan ve Perakende Ticari işleri
   Motorlu Kara Taşıtları ve Motosiklet Onarımları.
   Ulaştırma ve depolama hizmetleri
   Konaklama ve yiyecek hizmet faaliyetleri.
   Bilgi ve İletişim Hizmetleri.
   Mesleki, Bilimsel ve Teknik Faaliyet Hizmetleri.
   İdari ve destek hizmet faaliyet hizmetleri.
   Kültür Sanat, Eğlence ve Spor Faaliyet Hizmetleri
   Diğer hizmet faaliyetleri.
Leave a Comment

ChainPress is your secure sourse of the latest financial news in the country and around the world! Learn more about cryptocurrencies and marketing tendencies that rule the economy