Kömür Yardımı Kimlere Verilir 2023 (KÖMÜR YARDIMI BAŞVURUSU)

Kömür Yardımı Kimlere Verilir 2019 (KÖMÜR YARDIMI BAŞVURUSU)

Kömür yardımını devletten almak isteyen dar gelirli vatandaşlar, başvuruların nasıl ve nereye yapılacağını tam olarak bilmemektedir. Bu nedenle 2019 kömür yardımı başvurusu için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. Maddi imkânı olmayan vatandaşların mağdur olmasını engellemek için sosyal devlet anlayışı kapsamında bazı yardımlar yapılmaktadır. Bu yardımlardan biri olan kömür yardımı, kış aylarının soğuklarından korunmayı sağlamak için yakacak ihtiyacının karşılanmasıdır. Dar gelirli vatandaşlara verilen kömür yardımının gerçekten ihtiyaç sahibi kişilere ulaşması için geniş kapsamlı çalışmalar yapılmaktadır.

 

Kömür Yardımı Kimlere Verilir?

Kömür yardımı yapan kurumların sayısı bir hayli fazladır. Ekonomik açıdan zorluk çeken ailelerin ihtiyaçlarına bir nebze olsun destek olmak için yapılan kömür yardımı başvuru süreci iyi takip edilmelidir. Kömür desteği almak isteyenler için hazırlanan bu yazıda kömür yardımı başvurusunun nereye, ne zaman ve nasıl yapıldığı detaylı olarak anlatılmıştır.

Kış aylarının gelmesi ile beraber kömür yardımı kime verilir sorusu ön plana çıkıyor. İhtiyaç sahibi, yoksul, kimsesiz ve muhtaç olan herkes yakacak desteği alabilmektedir. Hem devlet hem de sivil toplum kuruluşları tarafından yapılan bu desteğin gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için detaylı araştırmalar yapılmaktadır.

Kömür yardımı almak isteyen vatandaşların, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfında ihtiyaç sahibi dosyasının bulunması ve kömür yardımı için kaydının yapılmış olması gerekir. Kaydı olmayan kişilerin ilgili dilekçe ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapması ve bulunduğu mahalle muhtarı tarafından gelir seviyesinin tespit edilmesi istenir. Maddi durum tespiti için ev ziyaretleri de yapılabilmektedir.

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kömür yardımı için herhangi bir kuruma başvuru yapılmasına gerek yoktur. İkamet edilen mahallenin muhtarı tarafından tespit edilen ihtiyaç sahipleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bildirilir. Ayrıca, bağlı bulunulan il – ilçe vakfına gidilerek dilekçe verilir ve kömür yardımı başvurusu yapılır. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra başvuru değerlendirilir ve gerekli destek sağlanır. Kömür yardımının bir sınırı yoktur. Yani, ihtiyaç sahibi olan kişiler her yıl bu desteği alabilirler.

Kömür Yardımı İçin İstenen Belgeler?

Yakacak desteğini alabilmek için muhtara veya Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na başvuru yapılması yeterlidir. Bu başvuru esnasında ihtiyaç sahibi olduğunuzu belirten dilekçenin sunulması istenir. Bunun dışında herhangi bir belge istenmemektedir.

Kömür Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Gerekli başvuru işlemini yapan vatandaşlar, E – Devlet sistemi üzerinden başvuru kömür yardımı sonucunu sorgulanabilir. Bu sistem üzerinden sorgulama yapabilmek için E – Devlet şifresinin olması gerekir. Şifresi olmayan kişiler, PTT şubelerinden şifre temin edebilirler.

Leave a Comment

ChainPress is your secure sourse of the latest financial news in the country and around the world! Learn more about cryptocurrencies and marketing tendencies that rule the economy