Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar Listesi 2023

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar Listesi 2020

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar Listesi 2020 Hesap Islem Ucreti Almayan Bankalar

2020 senesinde hangi bankalar müşterilerinden hesap işletim tutarı almıyor. Bankaların en büyük gelir kalemlerinden birisi faiz gelirleri iken, bu gelirleri haricinde da bazı gelir kalemleri bulunmaktadır. Bu gelirlere genel itibariyle faiz dışı gelirler adı verilirken, bankalar bu gelirlerden oldukca ciddi rakamlarda kazançlar sağlamaktadır. Bu gelirlere örnek olarak; kredi kartı aidatı, hesap işletim tutarı, prosedür tutarı, vs. benzer biçimde bazı gelirleri örnek gösterebiliriz. Tüketiciler olarak bu ücretleri ödemeyi pek sevmesek de; bankalar bu hususta tabiri caizse burunlarından kıl aldırmamaktadır.

Devlet bu hususta bir yasak getirse dahi hukuki boşluklardan yararlanarak gene bu paraları öğrenim etmeye devam etmektedir. Bazı bankalar ise; dönemsel olarak bu paraları almayabiliyorken, birtakımları ise bazı şartlar altında bu kesintiden vazgeçebilmektedir. Şimdi sizlere bu yazımızda 2020 senesinde hangi bankalar hesap işletim tutarı almıyor özetlemek gerekirse sizlere izah etmeye çalışacağız.

 

Hesap işletim tutarı almayan bankalara genel itibariyle baktığımızda daha oldukca; dijital bankacılık platformu olan bankaların ve gene katılım bankalarının ağırlıkta bulunduğunu görmekteyiz.

Müşterilerinden Hesap İşletim Tutarı Almayan Bankalar

Enpara.com (Finansbank)

QNB Finansbank doğrultusundan tasarlanan Enpara.com dijital bankacılık piyasasına giriş icra eden ilk bankalardan birisi olurken, bankacılık ile ilgili bir çok prosedür amacıyla ücret talep etmemektedir. Bunlardan birisi de hesap işletim ücretidir.Eft Havale ödemeler vs. parasız olup ek olarak vadeli hesap açarak faiz geliri elde edebilirsiniz.

İnternet üstünde  kayıt yaparak, evinize ya da işinize banka görevlisi gelmiş olarak sözleşme imzalatır ve kartınızı teslim eder.

https://www.qnbfinansbank.enpara.com/basvuru-amaciniz

SeninBankan (Kuveyttürk)

Katılım Bankaları içinde dijital bankacılık piyasasına ilk giriş icra eden banka olan Kuveyt Türk Katılım Bankası, müşterilerinden hesap işletim tutarı talep etmeyen bankalardan birisidir.

https://www.seninbankan.com.tr/

CEPTETEB

Eğer CEPTETEB müşterisiyseniz siz de senelik olarak ödenmekte olan hesap işletim ücretinden muafsınız anlamına gelir. CEPTETEB müşterisi olmak amacıyla web sitesine girmeniz ya da App Store ile Play Store ‘dan mobil uygulamasını indirmeniz yeterlidir.

https://www.cepteteb.com.tr/

Hesap İşletim Ücretini Geri Alabilir Miyim ?

Bu husus daha daha eskiden birkaç kez gündeme gelmiş, bankaların bu ücretleri almaması amacıyla detaylı önlemler alınmıştı. Fakat bankalar değişik adlar altında bu paraları öğrenim etmeye devam etmiştir. Aslına bakarsanız; bankaların verilen hizmete karşılık olarak senelik 80 ile 180 TL içinde değişen hesap işletim tutarı talep etmesi husussunu da hakkaniyet terazisinde tarttığımızda; uygun rakamların adil olma ihtimalini söyleyebiliriz. Doğal ki bu hiçbir zaman tüketicinin sırtına binilmesi ve kıyıya koyduğu paranın bir kısmının da kesilmesini yasal duruma getirmeyecektir. Bu hususta da bir denge gözetilmesi yararlı olacaktır. Kesilen Hesap işletim tutarının iadesi amacıyla ise hukuki yollara başvurmak gerekiyor. Doğal ki tüketiciler 150 TL ‘lik iade amacıyla daha oldukca harcama ettiklerini düşünerek pek bu yolu tercih etmiyor.

 

Leave a Comment

ChainPress is your secure sourse of the latest financial news in the country and around the world! Learn more about cryptocurrencies and marketing tendencies that rule the economy