Evlilik Kredisi Almak Başvuru Nasıl Yapılır ?

Evlilik Kredisi Almak Müracaat Nasıl Yapılır ?

Gelinliği, düğün mekanı, çeyizi, yatak odası, beyaz eşyası derken evlilik harcamaları seni zorluyor olabilir. Tüm bu harcamalar amacıyla kafi parasal imkanın bulunmuyorsa, kredi çekmeyi düşünebilirsin. Bankaların tanıttığı kredi seçeneklerini incelemeye başlamadan evvelce evlilik kredisine dair detaylara yer tanıttığımuz bu yazıya göz atmanda yarar var.

Evlilik Kredisi Nedir?

Bankalar doğrultusundan yeni evlenecek çiftlere parasal destek sağlamak amacıyla, düşük faizle, geri ödemeli olarak verdiği toplu paraya evlilik ya da düğün kredisi adı veriliyor.

Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Yeni evlenenlere kredi desteğini bir çok banka, gereksinim kredisi adıyla veriyor. Bu aşamada bankaların gereksinim kredisi müracaat kriterleri geçerli oluyor. İhtiyaç kredisinin yanı sıra evlilik ya da düğün kredisi adıyla, ilaveten destek programı tespit edilen bankalar da bulunuyor. Bu bankalara müracaatte bulunarak, uygulamadan yararlanabilmek mümkün.

Evlilik Kredisi Almak Başvuru Nasıl Yapılır ? Evlilik Kredisi

Evlilik Kredisi Şartları Nedir?

Evlilik kredisi amacıyla kriterler bankadan bankaya farklılık gösterebiliyor. İhtiyaç ve düğün kredisi şartları nedir diye merak ediyorsan bu şartları genel olarak; kredi notunun kafi olması, hukuki olarak borç takibinin bulunmaması, gelirinin, teminatının ya da kefilinin olması şeklinde sayabiliriz.

Devlet Destekli Düğün Kredisi (Çeyiz Hesabı) Nedir?

Yaygın olarak bilinenin aksine, Aile, Emek verme ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı evlilik kredisi programı yürütmüyor. Bakanlığın düşük faizli ya da faizsiz evlilik kredisi ya da gereksinimi olanlara evlilik yardımı benzer biçimde bir programı yok. Evlilikle ilgili olan ve devlet desteği verdiği program “çeyiz hesabı programı”dır.

Evlilik Kredisi Almak Başvuru Nasıl Yapılır ? Evlilik Kredisi1

Düğün harcamalarını rahatlatacak uygulamalardan bahsetmişken çeyiz hesabı uygulamasının yanı sıra, yetim aylığı alan ve yeni evlenecek bayanlara verdiği çeyiz parası uygulamasının bulunduğunu da izah edelim. Bilgileri merak ediyorsan seni şu şekilde alalım: Çeyiz Parası Nedir? Kimler Alabilir?

İhtiyaç ve Düğün Kredisi Başvurusu İçin Hangi Belgeler İstenir?

Kredi müracaatı amacıyla genel olarak bankaların istediği belgeler şu şekilde:

  • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
  • Gelir beyan belgesi
  • Ücretli çalışanlar amacıyla son maaş bordrosunun fotokopisi
  • Özgür meslek sahipleri amacıyla son vergi levhasının fotokopisi
  • Emekliler amacıyla maaş cüzdanlarının fotokopisi
  • Kira geliri var ise tapu ve kira kontratı fotokopisi
  • Elektrik, su, doğalgaz, telefon benzer biçimde abonelik gerektiren bir hizmete dair olarak prosedür tarihinden evvelceki 3 ay içersinde ve başvuranın ismine düzenlenmiş bir satmaca aslı
  • 3 ay içersinde alınmış ikametgah belgesi
  • Bankalar doğrultusundan şunlar ek olarak bazı belgeler, kefil ya da güvence gösterilmesi istenebiliyor. Kredi geri ödemesi süresince, kredilendirilen şahsa yaşam sigortası yapılabiliyor.
Evlilik Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Birçok banka yeni evleneceklere kredi olanağı sağlıyor. Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank, ING Bank, TEB, Finansbank benzer biçimde bir çok bankadan, evlenmeden evvelce gereksinim kredisi alabilirsin. Yapı Kredi, Akbank benzer biçimde bankalar da evlilik ya da düğün evlilik kredisi alternatifi gösteren bankalardan.

Evlilik sürecindeki tüm harcamalarını hesapladıktan sonrasında ne kadarlık bir krediye ihtiyacın bulunduğunu belirleyip evlilik kredisi veren bankaların faiz oranlarını araştırabilirsin. Bütçene ideal alternatifler gösteren bankadan müracaat yapabilirsin.

Düğün Kredisine Çiftler Birlikte Başvurabilir Mi?

Düğün kredisi, bankaların bireysel gereksinim kredileri içinde bulunmuş olduğu amacıyla, bu uygulamadan yararlanmak isteyenlerin bireysel müracaat yapması gerekiyor. Eğer banka doğrultusundan talep edilirse, eşlerden birinin diğerine kefil olması mümkün.

Evlilik Kredisi En Fazla Ne Kadar Alınır?

Evlilik kredisinin en fazlaca ne kadar alınabileceği sorusunun tek bir cevabı yok. Bundan dolayı bu limit bankaların kredi üst sınırı ve müracaat sahiplerinin gelir civarına bakılırsa farklılık gösterebiliyor. Alabileceğin maksimum kredi limiti, gelirine oranla belirleniyor. Ödenen haiz olunan krediler ve kredi notun da alabileceğin tutarı etkiliyor.

Evlilik Kredisi Faiz Oranları Nedir?

Bankaların gereksinim kredilerini incelediğimizde genel olarak 60 aya kadar vade alternatifi bulunduğunu ve faiz oranlarının yüzde 1.29’dan başladığını söyleyebiliriz.

Evlilik kredisi planlaması yapar iken ilk evvelce tüm bankaların faiz oranlarını ve taksit miktarını öğrenmende yarar var. Bundan dolayı bu oranlar bankadan bankaya farklılık gösterebiliyor.

Leave a Comment

ChainPress is your secure sourse of the latest financial news in the country and around the world! Learn more about cryptocurrencies and marketing tendencies that rule the economy