Etkili CV Örnekleri, CV Nasıl Hazırlanmalı?

Yazı İçerisindeki Bilgiler

CV Nasıl Hazırlanır?Etkili CV Nasıl Hazırlanır?CV Nasıl Hazırlanır Word?CV Nasıl Hazırlanır ÖğrenciDikkat Çekici CV Nasıl Hazırlanır?Kaliteli CV Nasıl Hazırlanır?
Yeni bir iş arıyorsanız ya da mezun olup kariyer basamaklarını çıkmayı hedefliyorsanız öncelikle etkili bir CV hazırlamanız gerekmektedir. İş başvurusu yaptığınızda yüzlerce başvuru arasından sıyrılmanızı sağlayacak olan hazırlayacağınız CV’nizdir. Etkili ve profesyonel bir şekilde hazırlayacağınız güncel bir CV sizi birkaç adım ileriye taşıyacaktır. CV kısaca özgeçmişiniz sizin bugüne dek neler yaptığınızı, neler hedeflediğinizi yazılı bir şekilde ifade etmenizi sağlayan bir formdur.
Günümüzde iş bulmak mezun olmak kadar kolay olmayabiliyor. Çoğu kişi kendini doğru ve net şekilde ifade edemediği için, istediği işte çalışamıyor. Yanlış ifade şekli kişiyi kendi niteliklerine uygun olan işten mahrum bırakabiliyor. Bunun için ise CV hazırlarken dikkatli olmalı ve mümkün olduğunca emek harcanmalıdır.
CV Nasıl Hazırlanır?
CV hazırlamadan önce hangi iş dalı için CV hazırlanacağına karar vermeli ve bu yönde hareket etmelisiniz. Ayrıca CV hazırlayacağınız firmanın da tam olarak hangi niteliklerde bir personel istediğini biliyorsanız CV’nizi bu yönde hazırlamanız sizin için daha uygun olacaktır. Kısacası aynı CV ile bütün firmalara başvurmak yerine her firma için ayrı ve özenle CV hazırlamalısınız.
CV sizin özgeçmişinizin yazılı halini anlatır. İletişim bilgileriniz, doğum tarihiniz, doğum yeriniz, adresiniz, eğitim bilgileriniz, hangi lisede ve hangi bölümde okuduğunuz, hangi üniversitenin hangi fakültesinden mezun olduğunuz, diploma ortalamanız, yabancı dil bilgileriniz ve dereceleri, iş deneyimleriniz, çalıştığınız işlerde ne kadar süreyle hangi pozisyonlarda görev aldığınız ve nasıl işten ayrıldığınız, hobileriniz, sertifikalarınız, bilgisayar bilgileriniz, medeni haliniz gibi bilgilerin hepsinin ayrıntılı şekilde bulunduğu yazılı form sizin CV’nizdir.
İLGİLİ İÇERİK:   HGS SorgulamaEtkili CV Nasıl Hazırlanır?
Etkili CV hazırlarken CV’nizi vereceğiniz firmayı araştırmalısınız. Bazı firmalar kısa bir CV isterken bazıları özenle hazırlanmış ayrıntılı bir CV’yi daha fazla dikkate alabilirler. Etkili bir şekilde hazırlayacağınız CV’nizde mutlaka güncel ve yüzünüzün net olacağı fotğrafınızı sağ üst köşeye yerleştirmelisiniz. İletişim bilgilerinizi eksiksiz ve doğru şekilde doldurmalısınız. Çünkü çoğu firma bütün adayları değerlendirdikten sonra size geri dönüş sağlar bu yüzden özellikle cep telefon numaranız ve email adresinizin CV’nizde yer aldığından emin olmalısınız.
İş deneyimleriniz ve eğitim bilgileriniz CV’nizde en çok dikkat edilen başlıklardır. Nerelerde çalıştığınız, hangi pozisyonlarda görev aldığınız ve ne kadar süreyle bu firmalarda bulunduğunuzu mutlaka belirtmelisiniz. İşten ayrılış nedenlerinizde yeni gireceğiniz iş için çok önemlidir. İşten ayrılış nedenine göre, işe gireceğiniz yerdeki personel alımı ile ilgilenen kişiler sizinle ilgili bir görüşe sahip olur. Hiçbir firma kısa zamanlı çalışacak bir personeli işe almak istemez.
CV Nasıl Hazırlanır Word?
CV hazırlarken mutlaka word dosyası halinde hazırlamalısınız. Çoğu firma CV’nizi mail adreslerine göndermenizi isteyecektir. Karşı tarafında kolaylıkla açıp inceleyebilmesi için word dosyasında bir CV hazırlamanız sizin için çok daha rahat olacaktır. Ayrıca word programının da taslak olarak hazırladığı CV’lere bakabilir, taslakları doldurarak bir CV oluşturabilirsiniz.
CV Nasıl Hazırlanır Öğrenci
Eğitiminiz hala devam eden bir öğrenci iseniz CV hazırlarken bunu belirtmelisiniz. Aradığınız işin zaman şeklinin part time ya da full time olduğunu da belirtmeniz CV’nizi verdiğiniz firmada bir kafa karışıklığı oluşmasını da ortadan kaldıracaktır. Okuduğunuz bölümün ne olduğunu birinci öğretim mi yoksa ikinci öğretim mi olduğunu devamsızlık haklarınızı da mutlaka CV’nizde belirtmelisiniz.
Öğrenci için CV hazırlarken bulunduğunuz yerde ailenizle mi olduğunuz ya da şehir dışından geldiğiniz konusu da çok önemlidir. Çünkü gireceğiniz işteki firma yaz aylarında çalışıp çalışamayacağınızı da öğrenmek ister. Yine iletişim bilgileriniz, eğitim aldığınız okul, kişisel özellikleriniz, varsa iş deneyimleriniz mutlaka CV’nizde yer almalıdır.
İLGİLİ İÇERİK:   THY Bilet İptaliDikkat Çekici CV Nasıl Hazırlanır?
Dikkat çekici CV profesyonel ve kaliteli CV anlamına gelmektedir. Kişisel özelliklerinizden kariyer hedeflerinize hemen her şeyin ayrıntılı ve net şekilde ifade edilmesi dikkat çekici bir CV özelliği taşır. Bunun için firmaya özel bir CV hazırlamanız da önemlidir. Bu sayede firmanın aradığı personel kriterlerini vurgulayarak CV’nizde bu kriterlere yer verebilirsiniz. Örneğin seyahat engeli olmasını istemeyen firmalar için bu özelliğinizi vurgulayan gezmeyi sevdiğinizi anlatan bir CV hazırlayabilirsiniz. Ya da sürekli öğrenmeye açık biri için olan bir pozisyona başvuruyorsanız meraklı kişiliğinizi öne çıkaran bir CV hazırlayabilirsiniz.
CV hazırlarken dikkat etmeniz gereken konu ayrıntılarda çok boğulmadan kendinizi net ve düzgün bir şekilde okuyanın aklında soru işareti bırakmadan bir CV hazırlamanızdır.
Kaliteli CV Nasıl Hazırlanır?
Kaliteli bir CV profesyonel ve güncel bir CV anlamına gelir. Bir firmanın aradığı bütün özelliklere CV’nizde yer vermelisiniz. Ehliyetinizin varlığı, medeni haliniz, uyruğunuz, kişisel özellikleriniz, firmanın fikir sahibi olabileceği hakkınızdaki kısa bir bilgi CV hazırlarken atlamamanız gereken konular arasındadır. Yapmaktan keyif aldığınız işler, daha önceki iş deneyimlerinizdeki başarılarınız varsa projeleriniz, kriz yönetiminizin nasıl olduğu konuları işe girerken sizi işe alacak konumdaki kişiler için çok önemlidir.
CV hazırlarken ailenizin iş hayatına da değinmeyi ihmal etmemelisiniz. Kaç kardeş olduğunuz, kardeşlerinizin ne işlerle meşgul olduğu da sizi alacak firmanın hakkınızda fikir sahibi olmasında etkilidir. Pozitif yönlerinizi sıklıkla vurgulamalısınız.

Leave a Comment

ChainPress is your secure sourse of the latest financial news in the country and around the world! Learn more about cryptocurrencies and marketing tendencies that rule the economy