EFT Ne Zaman Hesaba Geçer Düşer 2023

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer Düşer 2020

Günümüzde bankacılık alanında en sık kullanılan işlemlerden birisi EFT olmaktadır. Bu yazımızda sizlere EFT işleminin ne zaman karşı tarafın hesabına geçeceğini kısa bir şekilde anlatmak olacaktır.

EFT ; bir bankadaki hesapta yer alan parayı başka bir bankadaki hesaba gönderme işlemidir. Bu işlem sayesinde farklı bankalar arasında para transferi gerçekleştirilmiş olur. Havalede farklı olarak EFT işlemi için belirlenmiş gün ve saatler bulunmaktadır. Bu nedenle pek çok kimse EFT ne zaman hesaba geçer? diye merak etmektedir. Çünkü az önce de belirttiğimiz gibi EFT işlemi havale işleminden farklıdır ve onun kadar esnek değildir.

Bankadan Bankaya EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Akbank, Yapıkredi Bankası, Denizbank, QNB Finansbank, Vakıfbank, Odeabank, ING Bank, Şekerbank, Türkiye İş Bankası, Halk Bankası, TEB gibi sıralayacağımız Türkiye’nin büyük bankalarında EFT ne zaman hesaba düşer? sorusunun yanıtı tamamen aynı olmaktadır.

EFT sisteminde en kaba tabiri ile mesai saatleri içerisinde olunması gerekir diyebiliriz. Yani resmi tatil olmayan ve hafta içi olan her günde EFT yapılabilir. Fakat bu sefer de EFT saatleri kavramı ortaya çıkmaktadır. Eft saatleri bankadan bankaya değişmekle birlikte genel olarak saat 09:00 ile 17:00 arasında yapılabilmektedir. Peki, bu saatler içerisinde yapılan EFT ne zaman hesaba geçer?

Öncelikle EFT işleminin gerçekleşmesi için her iki bankanın da EFT saatinde olması gerekir. Eğer her iki banka da eft saatleri içerisinde ise ortalama 5 dakika içerisinde gönderilen para karşı hesaba geçecektir. Bazen gerek bankadaki yoğunluklar gerekse teknik aksaklıklar nedeniyle EFT işleminin gerçekleştirilebilmesi için yarım saat kadar süre geçebilmektedir. Teorik olarak yarım saatten daha uzun sürmesi de mümkündür. Hafta içi mesai saatlerinde yapılan eft işlemi için yukarıdaki kaideler geçerlidir.

Hafta Sonu, Resmi Tatiller ve Gece Yapılan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

Gece yapılan EFT bir sonraki mesai saati içerisinde hesaba geçer. Hafta sonunda veya resmi tatillerde yapılan EFT işlemi ise bir sonraki ilk resmi iş gününde EFT saatleri içerisinde gerçekleşecektir. Eğer bankaların yarım gün çalıştığı bir zamanda ve saat 11:00’dan önce EFT yapılmış ise ve aynı gün içerisinde para karşı hesaba geçecektir. Yine aynı şekilde 11:00’dan sonra yapılmış ise bir sonraki ilk resmi iş gününe sarkacaktır.

Leave a Comment

ChainPress is your secure sourse of the latest financial news in the country and around the world! Learn more about cryptocurrencies and marketing tendencies that rule the economy