Covid-19’un Etkisiyle 41 Ila 61 Milyon Kişi Yoksulluğa Varabilir

(AA) – Birleşmiş Milletler (BM), yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) bu yıl dünyada 40 ila 60 milyon insanı daha aşırı yoksulluğa itebileceği ikazında bulunulurken, bundan en fazlaca etkilenecek olan bölgenin ise Sahraaltı Afrika bulunduğunu beyan etti.

BM ve İstatistiki Aktivite Koordinasyon Komitesi (CCSA) kurumlarından meydana gelen 36 internasyonal organizasyonun, “Kovid-19 dünyayı iyi mi değiştiriyor: İstatistiki perspektif” başlığıyla duyurduğu raporda salgının ekonomiye ve toplumsal yaşama tesiri ele alınıyor.

Kovid-19 salgınının gelir, eğitim, istihdam ve sertlik şeklinde toplumsal tesirinin sıra, bankacılık ve sivil havacılık şeklinde hizmetlere etkisine yer verdiği raporda, salgında bazı ülkelerin tepe noktayı geride bıraktığı, bazı yerlerin “ikinci dalga” enfeksiyonlar gözlemlediği ve bir çok bölümde ise vaka adedinin süratli artışını sürdürdüğü data kapasitesi paylaşılıyor.

Küresel imalat daha fazlaca gerileyebilir

Salgının küresel ticarete etkisine de yer verdiği raporda, küresel ticaretin senenin ilk çeyreğinde bundan önceki çeyreğe nazaran yüzde 3 gerilediği, sadece Kovid-19 önlemlerinin tesirinin büyük kısmının gözlemleneceği ikinci çeyrekte bunun bundan önceki çeyreğe nazaran yüzde 26,9’luk düşeceği öngörülüyor.

Raporda, küresel imalatın büyük ülkeler arasındaki tecim gerilimleri sebebiyle geride bıraktığımız senede yavaşlamaya başladığı ve Kovid-19 kaynaklı ekonomik aksamalar sebebiyle daha fazlaca gerilemesinin beklendiği belirtiliyor.

Bankacılık sistemleri krize değişik reaksiyonlar verebilir

Raporda, dışa bağımlılığın önemli göstergelerinden olan yabancı bankaların kısa vadeli kredilerinin gelişmekte olan bazı piyasalarda yüksek düzeyde bulunduğuna işaret edilirken, mahalli bankacılık sistemlerinin salgının tetiklediği şoka reaksiyonlarinde değişimler beklendiği aktarılıyor.

Havacılık pazarında ise filolarının aşağı yukarı yüzde 90’ının uçmadığı ve gezi talebinin nerdeyse yok olmasıyla havacılık endüstrisinin, tarihinin en derin krizini yaşamış olduğu data kapasitesi paylaşılıyor.

Emek verme saatleri yüzde 10,5 düşebilir

Raporda, küresel istihdamda büyük bir yitik izlendiği vurgulanarak, toplam emek harcama saatlerinin salgının etkisiyle ikinci çeyrekte yüzde 10,5 düşebileceği, bunun da 305 milyon tam vakitli işçinin emek harcama saatine denk geldiği belirtiliyor.

Dünya genelinde 1,6 milyar öğrencinin ise okulların eğitime ara vermesinden etkilendiği aktarılan raporda, krizin 40 ila 60 milyon insanı daha aşırı yoksulluğa itebileceği ikazında bulunulurken, bundan en fazlaca etkilenecek bölgenin ise Sahraaltı Afrika bulunduğuna işaret ediliyor.

Avrupa ekonomisinde 1995’ten bu yana en sert düşüş

Raporda, krizin bölgelere nazaran etkisine de değinilirken, Körfez bölgesinin bu yıl en iyi olasılıkla yüzde 0,6 büyüyeceği, en fena olasılıkla ise yüzde 1,9 küçüleceği sadece 2021’de yüzde 0,5 ila 2,1 düzeylerinde büyüyebileceği ifade ediliyor.

Avrupa’nın ise ilk çeyrekte yüzde 3,5 küçüldüğü anımsatılan raporda, bu rakamın 1995’ten beri kaydedilen en sert düşüşe işaret etmiş olduğu aktarılıyor.

Raporda, mahalli istatistik ofislerinin de karşı karşıya bulunmuş olduğu zorluklara da değinilerek, istatistiklerin önem taşımış olduğu bu dehemmiyetde istatistiki sistemlerin kolay istatistikleri derlemekte bile güçlük yaşamış olduğu ve modern istatistik sistemleri ve veri altyapısına yatırım yapma gereksiniminin ehemmiyeti vurgulanıyor.

Leave a Comment

ChainPress is your secure sourse of the latest financial news in the country and around the world! Learn more about cryptocurrencies and marketing tendencies that rule the economy