2023 Yargıtay Dosya İnceleme Karar Verme Süresi Ne Kadardır

2020 Yargıtay Dosya İnceleme Karar Verme Süresi Ne Kadardır

Yargıtay dosya sorgulama ve bunun ile beraber GBT sorgulama işlemleri, bugünümüzde pek oldukca yurttaş doğrultusundan dört gözle beklenen mevzular içinde yer almıştır. GBT sorgulama prosedürünü e-devlet sistemi üstünden kolaylıkla gerçekleştirebilmek ihtimaller içinde kılınırken, Yargıtay dosya sorgulama prosedürü ise fakat kurum aracılığı ile gerçekleştirilebilmektedir.

Yargıtay Dosya Sorgulama

Bugün pek oldukca yurttaş, rastgele bir sebepten kaynaklı Yargıtay dosya sorgulama talebinde bulunabilmekte ve bu tarafta detaylı kanallar üstünden sorgulama prosedürü gerçekleştirmeye çalışabilmektedir. Yargıtay dosya sorgulama prosedürü, çevrimiçi kanallar üstünden bir tek 2 şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Yargıtay dosya sorgu prosedürünün ilk tekniği;

Yargıtay’ın resmi web sitesi üstünden gerçekleştirilmesidir. Bu kanal üstünden sorgulama yapabilmek amacıyla öncelikle resmi web sitesi üstünden hangi alandaki dosyanın sorgulanacağının seçilmesi sonrasında da oluşturulan ekranda talep edilen bulguların doğru ve kusursuz bir halde girilmesi gerekmektedir.

Mesela; Mahalli Mahkeme verileri dosya sorgulama prosedürü amacıyla şahısnin

  1. İl,
  2. Mahkeme türü,
  3. Esas no,
  4. Karar no,
  5. Savcılık temel no

şeklinde verileri girmesi gerekmektedir. Bu sayede Yargıtay kararları ile ilgili data edinebilmek olasıdür.
Yargıtay dosya sorgulamanın bir başka tekniği ise e-devlet uygulamasıdır. Sisteme giriş icra eden kişi Hakkaniyet Bakanlığının sayfası üstünden kolaylıkla sorgulama prosedürünü gerçekleştirip Yargıtay kararlarını öğrenebilmektedir.

Yargıtay Dosya İnceleme Aşamaları

Yargıtay dosya araştırma hali söz hususu olduğunda aşılması ihtiyaç duyulan belirli aşamalar mevcuttur.

  1. Dosya öncelikle Cumhuriyet Başsavcılığında kayıt altına alınmakta ve araştırma sırasına sokulmaktadır.
  2. Dosya adına bir tebliğname numarası tahsis edilirken, dosya bu numara üstünden takip edilmektedir.

Sırası gelen dosya Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına tevzi edilmektedir.
İncelemesi gerçekleştirdikten sonrasında tebliğname numarası ile beraber Yargıtay ceza dairesine teslim edilmektedir.
Fakat araştırma süreci bu şekilde sonlandırılmamakta ve ceza dairesine teslime dilen bu dosya da ilgili merciler doğrultusundan araştırmaya alınmakta ve süreçler bu şekilde devam etmektedir. Son olarak araştırma hakiminin dosyayı karara bağlaması ve ilamı yazılan dosyanın onaylanmasının sonrasında son bulmaktadır.

Yargıtay Dosya İnceleme Süresi Ne Kadar Sürer?

Yargıtay’daki dosyanın incelenip sonuçlanma zamanı davaya ve dosyaya nazaran farklılık göstermektedir. Çoğunlukla Yargıtay’a giden bir dosyanın görülmesi, net olmamakla beraber 1,5 yıl kadar sürebilmektedir. Fakat bu sürecinin kısalması ihtimaller içinde olabileceği şeklinde, uzaması da olasıdür.

Leave a Comment

ChainPress is your secure sourse of the latest financial news in the country and around the world! Learn more about cryptocurrencies and marketing tendencies that rule the economy